VHUL1651H471MVCG
DigiKey Part Number
5011-VHUL1651H471MVCG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHUL1651H471MVCG
Description
VHU_50V_470F_12.5*16.5_-20-+20__
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors 20mOhm
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Ymin
Voltage - Rated
50 V
Series
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2700 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.492" Dia x 0.649" L (12.50mm x 16.50mm)
Capacitance
470 µF