CW62L121MNNXS03S2
DigiKey Part Number
5011-CW62L121MNNXS03S2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW62L121MNNXS03S2
Description
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.547Ohm @ 120Hz 6000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Box
Applications
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.547Ohm @ 120Hz