SMD1206B035TF/16
DigiKey Part Number
13-SMD1206B035TF/16TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B035TF/16CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B035TF/16DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B035TF/16
Description
PTC RESET FUSE 16V 350MA 1206
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.2 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Current - Max
100 A