SMBJ85A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMBJ85A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ85A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ85A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85A/TR13
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V