RC0402FR-0751RL
DigiKey Part Number
311-51.0LRTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-51.0LRCT-ND - Cut Tape (CT)
311-51.0LRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402FR-0751RL
Description
RES 51 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
51 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402FR-0751RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)