PF2512FKF070R006L
DigiKey Part Number
311-0.006AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-0.006AGCT-ND - Cut Tape (CT)
311-0.006AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2512FKF070R006L
Description
RES 0.006 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF2512FKF070R006L Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)