CC0402MRX5R5BB106 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0402MRX5R5BB106 |
Description | CAP CER 10UF 6.3V X5R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0402MRX5R5BB106 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance ±20% | Thickness (Max) 0.028" (0.70mm) |