CC0201KRX7S7BB104 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 54 222
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7S 0201 (0603 Metric)
CC0201KRX7S7BB104
DigiKey Part Number
13-CC0201KRX7S7BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0201KRX7S7BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0201KRX7S7BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201KRX7S7BB104
Description
CAP CER
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)