5.0SMDJ180A/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
292V Clamp 17.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ180A/TR7
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ180A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ180A/TR7
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
201V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V