VES120PS12
DigiKey Part Number
1470-3639-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES120PS12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VES120PS12 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.61" L x 2.80" W x 1.48" H (168.0mm x 71.0mm x 37.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, UL, GS
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
10A
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Power (Watts)
120 W