PLS150020010
DigiKey Part Number
1470-PLS150020010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS150020010
Description
AC/DC CONVERTER 1500W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 90 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 1
10 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Packaging
Box
Features
Remote Sense
Part Status
Active
Mounting Type
Rack Mount
Type
Enclosed, Conformal Coated
Size / Dimension
18.90" L x 15.79" W x 1.73" H (480.0mm x 401.0mm x 44.0mm)
Number of Outputs
1
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC