HPT5K0TS060
DigiKey Part Number
1470-HPT5K0TS060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPT5K0TS060
Description
AC/DC CONVERTER 60V 5000W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 60V 180 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPT5K0TS060 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
60V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
83.3 A