FCB100US15
DigiKey Part Number
1470-FCB100US15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB100US15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCB100US15 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, UKCA, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
6.7 A