DDC1524S24
DigiKey Part Number
1470-2832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDC1524S24
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 630mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDC1524S24 Models
Category
Current - Output (Max)
630mA
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
15W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
83%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Input Type
DC
Size / Dimension
2.22" L x 0.71" W x 3.58" H (56.4mm x 18.0mm x 91.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB
DC Voltage - Input (Min)
9V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
36V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V