CCM250PS12
DigiKey Part Number
1470-4425-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCM250PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 275 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.54" H (152.4mm x 101.6mm x 39.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
20.8 A