155124M173200
DigiKey Part Number
732-11414-2-ND - Tape & Reel (TR)
732-11414-1-ND - Cut Tape (CT)
732-11414-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155124M173200
Description
LED RGB CLEAR 1204 SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 622nm Red, 523nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 2.8V Green, 3V Blue 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
155124M173200 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.00mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 2.8V Green, 3V Blue
Series
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°, 100°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
632nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
1.00mm