150160YS73103
DigiKey Part Number
732-150160YS73103TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150160YS73103CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150160YS73103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150160YS73103
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
150160YS73103 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
592nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm