CCB032M12FM3
DigiKey Part Number
1697-CCB032M12FM3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB032M12FM3
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 40A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 40A Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
42.6mOhm @ 30A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 11.5mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
118nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400pF @ 800V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
40A