CAB3R5M12DM4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 126
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 383A (Tc) 980W (Tc) Chassis Mount
CAB3R5M12DM4
DigiKey Part Number
1697-CAB3R5M12DM4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAB3R5M12DM4
Description
SIC MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 311A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 81mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1044nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
29000pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
980W (Tc)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
383A (Tc)