C2M1000170D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Wolfspeed, Inc.
In Stock: 591
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1 276
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 380
N-Channel 1700 V 4.9A (Tc) 69W (Tc) Through Hole TO-247-3
C2M1000170D
DigiKey Part Number
C2M1000170D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2M1000170D
Description
SICFET N-CH 1700V 4.9A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2M1000170D Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 500µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+25V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
191 pF @ 1000 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1Ohm @ 2A, 20V