DC1202524V2B-BT0
DigiKey Part Number
345-DC1202524V2B-BT0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC1202524V2B-BT0
Description
FAN 120X25MM 24VDC PWM/TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 121.0 CFM (3.39m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
52.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
15.6 W
Part Status
Active
RPM
Voltage - Rated
Termination
4 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Width
25.00mm
Approval Agency
CE, cURus
Air Flow
121.0 CFM (3.39m³/min)
Current Rating (Amps)
0.650A
Static Pressure
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C