637-15ABPE
637-15ABPE
637-15ABPE
DigiKey Part Number
345-1112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
637-15ABPE
Description
HEATSINK TO-220 VRT MT BLK 1.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 6.0W @ 65°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
637-15ABPE Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
1.375" (34.93mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.0W @ 65°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
5.50°C/W @ 200 LFM