PT-SMT11-0541-SK
DigiKey Part Number
28-PT-SMT11-0541-SKTR-ND - Tape & Reel (TR)
28-PT-SMT11-0541-SKCT-ND - Cut Tape (CT)
28-PT-SMT11-0541-SKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT-SMT11-0541-SK
Description
PIEZO TRANSDUCER SMT 11MM 5V 4.1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 3.5mA 4.1kHz 65dB @ 5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
65dB @ 5V, 10cm
Digi-Reel®
Current - Supply
3.5mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
5 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
25V
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Frequency
4.1kHz
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)