CMD17-21VGD/TR8
DigiKey Part Number
L62505TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62505CT-ND - Cut Tape (CT)
L62505DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD17-21VGD/TR8
Description
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CMD17-21VGD/TR8 Models
Category
Lens Size
1.40mm x 1.25mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Wavelength - Peak
570nm
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Lens Color
Green
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.20mm