CMD15-21VYD/TR8
CMD15-21VYD/TR8
DigiKey Part Number
L62307TR-ND - Tape & Reel (TR)
L62307CT-ND - Cut Tape (CT)
L62307DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMD15-21VYD/TR8
Description
LED YELLOW DIFFUSED 1206 SMD
Detailed Description
Yellow LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CMD15-21VYD/TR8 Models
Category
Lens Size
2.00mm x 1.50mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
591nm
Color
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Lens Color
Yellow
Size / Dimension
3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)
1.10mm