VJ1206Y104JXAMR
DigiKey Part Number
720-VJ1206Y104JXAMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ1206Y104JXAMRCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ1206Y104JXAMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206Y104JXAMR
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
VJ1206Y104JXAMR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)