M43P503KB40
DigiKey Part Number
SP043-50K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M43P503KB40
Description
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Spectrol
Number of Turns
18.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%