TN2404K-T1-E3
DigiKey Part Number
TN2404K-T1-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
TN2404K-T1-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
TN2404K-T1-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN2404K-T1-E3
Description
MOSFET N-CH 240V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 240 V 200mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
360mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
240 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4Ohm @ 300mA, 10V