SQP120N10-09_GE3
DigiKey Part Number
SQP120N10-09_GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP120N10-09_GE3
Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQP120N10-09_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8645 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA