T93YA472KT20
DigiKey Part Number
716-T93YA472KT20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93YA472KT20
Description
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 23.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
23.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
4.7 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%