TSTS7100
DigiKey Part Number
TSTS7100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSTS7100
Description
EMITTER IR 950NM 250MA TO18
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 950nm 1.3V 250mA 10mW/sr @ 100mA 10° TO-18-2 Metal Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSTS7100 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.3V
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Viewing Angle
10°
Packaging
Bulk
Orientation
Top View
Part Status
Active
Operating Temperature
100°C (TJ)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Through Hole
Current - DC Forward (If) (Max)
250mA
Package / Case
TO-18-2 Metal Can
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
10mW/sr @ 100mA