LH1500AABTR
DigiKey Part Number
LH1500AABTRTR-ND - Tape & Reel (TR)
LH1500AABTRCT-ND - Cut Tape (CT)
LH1500AABTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LH1500AABTR
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-350V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LH1500AABTR Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 350 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
20 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
6-SMD
Circuit
Approval Agency
cUR, DIN, FIMKO, UL
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.25VDC