T51D157M016C0065
DigiKey Part Number
3581-T51D157M016C0065TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T51D157M016C0065CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T51D157M016C0065DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T51D157M016C0065
Description
POLYMER AUTOMOTIVE CAP (AEC Q200
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 65mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Vishay Polytech
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
65mOhm @ 100kHz