VS-VSKDS409/150
DigiKey Part Number
112-VS-VSKDS409/150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-VSKDS409/150
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 150V ADDAPAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.03 V @ 200 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 mA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
ADD-A-PAK (3)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
ADD-A-PAK®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A