Image for VS-10MQ040NTRPBF is not available
VS-10MQ040NTRPBF
DigiKey Part Number
10MQ040NPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
10MQ040NPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
10MQ040NPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10MQ040NTRPBF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
38pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
540 mV @ 1 A