VESD26C1-HD1HG3-08
DigiKey Part Number
112-VESD26C1-HD1HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VESD26C1-HD1HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VESD26C1-HD1HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VESD26C1-HD1HG3-08
Description
TVS DIODE 26VWM 48VC DFN10062A
Manufacturer Standard Lead Time
74 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V Clamp 2.1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2A
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
17.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A (8/20µs)