V15PM153HM3/H
DigiKey Part Number
112-V15PM153HM3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V15PM153HM3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-V15PM153HM3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15PM153HM3/H
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3.8A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 3.8A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 150 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
885pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3.8A
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)