SMBJ85A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ85A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ85A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ85A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ85A-E3/52
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V