SMB10J36A-E3/52
DigiKey Part Number
SMB10J36A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMB10J36A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMB10J36A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J36A-E3/52
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Detailed Description
58.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V