MMSZ5248C-E3-18
DigiKey Part Number
MMSZ5248C-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ5248C-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5248C-E3-18
Description
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
21 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
500 mW