BZX384C12-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Diodes Incorporated
In Stock: 144
Similar
Similar
onsemi
onsemi
Zener Diode 12 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C12-HE3-18
DigiKey Part Number
112-BZX384C12-HE3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C12-HE3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C12-HE3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C12-HE3-18
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C12-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms