IHLP2525CZER3R3M51
DigiKey Part Number
541-IHLP2525CZER3R3M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP2525CZER3R3M51CT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP2525CZER3R3M51DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2525CZER3R3M51
Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 28.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 6.8 A 28.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2525CZER3R3M51 Models
DC Resistance (DCR)
28.4mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
28.6MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.3A