IHLP2020BZER2R2M01
DigiKey Part Number
541-1088-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1088-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1088-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020BZER2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 4.2A 50.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 4.2 A 50.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020BZER2R2M01 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
50.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
39MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A