01M1001JF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
NTC Thermistor 1k Bead
NTC Thermistor 1k Bead
Vishay Thermistors Electronic Simulation, Part 1: An Innovative Approach
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
01M1001JF
DigiKey Part Number
01M1001JF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01M1001JF
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM BEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance Tolerance
±5%
Manufacturer
Vishay Dale
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Series
Length - Lead Wire
1.42" (36.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Bead
Resistance in Ohms @ 25°C