PTCCL09H471DBE
DigiKey Part Number
BC2723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTCCL09H471DBE
Description
PTC RESET FUSE 30V 470MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 470 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - 25°C (Typ)
2.5 Ohms
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.157" T (8.50mm x 4.00mm)
Type
Ceramic
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Max
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
470 mA
Approval Agency
UR
Current - Trip (It)
705 mA
Base Product Number
Current - Max
5 A