TPS-12-35W
DigiKey Part Number
2303-TPS-12-35W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS-12-35W
Description
POLYCRYSTALLINE 540X510X35MM
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polycrystalline Solar Cell 35 W 20.87 V
Category
Current - Short Circuit (Isc)
2.19 A
Manufacturer
Tycon Systems Inc.
Type
Polycrystalline
Packaging
Box
Voltage - Open Circuit
20.87 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) - Max
35 W
Package / Case
Cell (36)
Current @ Pmpp
2.07 A
Size / Dimension
21.260" L x 20.079" W x 1.378" H (540.00mm x 510.00mm x 35.00mm)
Voltage @ Pmpp
16.92 V