2499-003-X5W0-502PLF
DigiKey Part Number
410-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2499-003-X5W0-502PLF
Description
CAP FEEDTHRU 5000PF 500V AXIAL
Detailed Description
5000 pF Feed Through Capacitor 500V 20 A Axial, Bushing
Category
Voltage - Rated
500V
Current
20 A
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Insertion Loss
30dB @ 100MHz
Temperature Coefficient
X5W
Capacitance
5000 pF
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)
Tolerance
0%, +100%