PPWAM150-12A
DigiKey Part Number
3989-PPWAM150-12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPWAM150-12A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
5.656 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
12.5 A