P160KNP-0EC15A100K
P160KNP-0EC15A100K
P160KNP-0EC15A100K
DigiKey Part Number
987-1717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KNP-0EC15A100K
Description
POT 100K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.1W, 1/10W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)