38PKABR10KLF30
DigiKey Part Number
987-1696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
38PKABR10KLF30
Description
TRIMMER 10K OHM 0.15W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±30%